SPECIAL FEATURE: Selection of works at Art Rotterdam 2020

Featured Artists: Nadia Naveau, Denitsa Todorova, Elissa Lacoste, Boris de Beijer, Tom Volkaert, Carlotta Bailly-Borg, Michael Pybus, Ben Edmunds, Joseph Sassoon Semah, Thierry Oussou, Roeland Tweelinckx, Jehoshua Rozenman, Guillaume Bijl, FAMED, Marliz Frencken, Waldemar Zimbelmann, Marion Verboom, Alicia Framis, Dennis Rudolph, Natalia Jordanova, Ana Navas, Noor Nuyten, Koen Taselaar, Jacqueline de Jong, Paul Beumer, Wieske Wester, David Roth, Natasja Kensmil, S Mark Gubb, Bel Fullana, Cihad Caner, Raphaël Barontini, Vojtech Kovarik, Jurriaan Molenaar, Alexandria Smith, Evi Kalogiropoulou, Nabeeha Mohamed, Isabel Alonso Vega, Mar Hernandez, Matthew Monahan, Mauricio Limon de Leon, Kevin Bray, Daniel van Straalen, Tenki Hiramatsu, Cathrin Hoffmann, William Ludwig Lutgens, Susanna Inglada, Eva Räder, Gerco de Ruijter, Joanna Schneider, Just Quist, Sarah & Charles, Philip Akkerman

Venue: Art Rotterdam, Rotterdam, The Netherlands

Featured Exhibitors: Base-Alpha, Antwerp; DMW Gallery, Antwerp; Everyday Gallery, Antwerp; Tatjana Pieters, Ghent; Lumen Travo, Amsterdam; Galerie Fontana, Amsterdam; ASPN, Leipzig; Althuis Hofland Fine Arts, Amsterdam; Upstream Gallery, Amsterdam; Dürst Britt & Mayhew, The Hague; andriesse eyck galerie, Amsterdam; Division of Labour, London; Galería Fran Reus, Mallorca; JOEY RAMONE, Rotterdam; Espai Tactel, Valencia; HERO, Amsterdam; Borzo Gallery, Amsterdam; Galleria Anna Marra, Rome; SEAGER, London; Nuweland, Oosterzee-Buren; White Noise Gallery, Rome; Fons Welters, Amsterdam; Ellen de Bruijne Projects, Amsterdam; Stigter Van Doesburg, Amsterdam; Barbara Seiler, Zurich; Marian Cramer Projects, Amsterdam; Gallery Sofie Van de Velde, Antwerp; PLUS-ONE Gallery, Antwerp; Galerie Maurits van de Laar, The Hague; galerie dudokdegroot, Amsterdam; Cokkie Snoei, Rotterdam; Rademakers Gallery, Amsterdam; Structura Gallery, Sofia; Cinnnamon, Rotterdam; TORCH Gallery, Amsterdam

Date: February 6 –9, 2019

Photography: images courtesy of the artists, galleries, Art Rotterdam and Art Viewer

SPECIAL FEATURE: 8th Moscow International Biennale of Contemporary Art

Artists: Stephan Balkenhol, Georg Baselitz, Alexander Brodsky, Evgenia Buravleva, VALIE EXPORT, Harm Weistra & Eddi Bal, Sonja Gangl, Evgeny Granilshchikov, Alex Katz, Andrey Kuzkin, Maria Kulagina, Halla bint Khalid, Rashid al Khalifa, Mohammed Khoja, Maria Lassnig, Leyla, Alexey Luka, Orhan Mammadov, Tony Matelli, Muntean / Rosenblum, Hermann Nitsch, Pavel Otdelnov, Paola Pivi, Egor Plotnikov, Vitaly Pushnitsky, Neo Rauch, Gerhard Richter, Natalia Sitnikova, Maria Suvorova, Lijun Fang, Xenia Hausner, Zhang Huan

Exhibition title: The Main Project “Orienteering And Positioning”

Venue: State Tretyakov Gallery, Moscow, Russia

Date: October 31, 2019 – January 22, 2020

Curator: Dmitri Tcherniakov

Architects: Sergei Tchoban, Agniya Sterligova

Designer: Igor Gurovich

Photography: Kiki Petratou / All images copyright and courtesy of the artists and Moscow International Biennale of Contemporary Art

SPECIAL FEATURE: DAMA 2019

Artists: John Finneran, Jens Kothe, Gert & Uwe Tobias, Laurie Kang, Damiano Bertoli, Radek Szlaga, Roy Mordechay, Krystian Truth Czaplicki, Tobias Donat, Sam Porritt, Anders Holen

Venue: DAMA, Turin, Italy

Exhibitors: Arcade, London/Brussels; Berthold Pott, Cologne; Cassina Projects, Milan; Franz Kaka, Toronto; Galerie Main, Melbourne; LETO, Warsaw; Nir Altman, Munich; Piktogram, Warsaw; Philipp Pflug, Frankfurt am Main; Vitrine, London/Basel; Giorgio Galotti, Turin

Date: October 30 – November 3, 2018

Photography: all images copyright and courtesy of the artists, galleries and DAMA

SPECIAL FEATURE: Paris Internationale 2019 (Part 2)

Featured Artists: Miho Dohi, Edward Thomasson, Bagus Pandega, Kei Imazu, Julien Monnerie, Robert Brambora, Zak Prekop, Torey Thornton, Sarah Rapson, Paul Maheke, Faith Wilding, Koak, Philip Seibel, Caroline Mesquita, Aks Misyuta, Nicholas Cheveldave, Augustas Serapinas, Rick Owens, Kembra Pfahler, Gina Folly, Margret Lee, Maki Katayama, Shimon Minamikawa, Richard Aldrich, Simon Lässig, Vera Lutz, Alina Chaiderov, Srijon Chowdhury, Daniel Jacoby, Oscar Chan Yik Long, Catherine Biocca, Amalia Vekri, Alan Stanners, Bradley Davies, Anders Dickson, Mateusz Choróbski, Dominique White, Aviva Silverman

Venue: Paris Internationale, Paris, France

Featured Exhibitors: Hagiwara Projects, Tokyo; Southard Reid, London; ROH Projects, Jakarta; Shivers Only, Paris; Sans titre (2016), Paris; Essex Street, New York; Sultana, Paris; Union Pacific, London; Emalin, London; Ermes-Ermes, Vienna; Misako & Rosen and XYZ collective, Tokyo; Felix Gaudlitz, Vienna; Antoine Levi, Paris; EXIT, Hong Kong; greengrassi, London; Wschód, Warsaw; VEDA, Florence

Date: October 16–20, 2019

Photography: all images courtesy of the artists, galleries and Art Viewer