SPECIAL FEATURE: NADA Miami 2020 (part 2)

Featured Artists: Kaja Redkie, Pavla Malinová, Botond Keresztesi, Rafał Zajko, Ieva Kraule-Kūna, Elīna Vītola, Marlene Frontera, Kevin Tobin, James Harrison, Leo Mock, Trevor Shimizu, Margaret Lee, Shimon Minamikawa, Carolyn Salas, Soyeon Shin, Chris Bogia, Panayiotis Loukas, Tahnee Lonsdale, Kandis Williams, Paul Heyer, Khari Johnson-Ricks, Andrea Marie Breiling, Han Bing, littlewhitehead, Tyler Thacker, Margaux Valengin, Rose Barberat, Mildred Howard, Forrest Kirk, Ana Montiel, Tomás Díaz Cedeño, SANGREE, ASMA, Naufus Ramírez-Figueroa, Akira Ikezoe, Zbigniew Rogalski, Olaf Brzeski, Przemysław Matecki, Emilia Kina, Emily Furr, Alta Buden, Ruben Ulises Rodriguez Montoya, Susumu Kamijo, Julien Boudet, Mario Ayala, Léo Luccioni, Nanami Hori

Venue: NADA Miami, Miami, US (online)

Featured Galleries: LETO, Warsaw; lítost, Prague; Low, Riga; Lubov, New York; Lulu, Mexico City; M+B, Mérida; MISAKO & ROSEN, Tokyo; Mrs., New York; Nicelle Beauchene, New York; Night Gallery, Los Angeles; Nir Altman, Munich; PACT, Paris; parrasch heijnen gallery, Los Angeles; PEANA, Monterrey; Proyectos Ultravioleta, Guatemala City; Raster, Warsaw; Sargent’s Daughters, New York; Stems Gallery, Brussels; XYZcollective, Tokyo

Date: December 1 – 5, 2020

Photography: all images courtesy and copyright of the artists, galleries and NADA Miami 

SPECIAL FEATURE: Paris Internationale 2019 (Part 2)

Featured Artists: Miho Dohi, Edward Thomasson, Bagus Pandega, Kei Imazu, Julien Monnerie, Robert Brambora, Zak Prekop, Torey Thornton, Sarah Rapson, Paul Maheke, Faith Wilding, Koak, Philip Seibel, Caroline Mesquita, Aks Misyuta, Nicholas Cheveldave, Augustas Serapinas, Rick Owens, Kembra Pfahler, Gina Folly, Margret Lee, Maki Katayama, Shimon Minamikawa, Richard Aldrich, Simon Lässig, Vera Lutz, Alina Chaiderov, Srijon Chowdhury, Daniel Jacoby, Oscar Chan Yik Long, Catherine Biocca, Amalia Vekri, Alan Stanners, Bradley Davies, Anders Dickson, Mateusz Choróbski, Dominique White, Aviva Silverman

Venue: Paris Internationale, Paris, France

Featured Exhibitors: Hagiwara Projects, Tokyo; Southard Reid, London; ROH Projects, Jakarta; Shivers Only, Paris; Sans titre (2016), Paris; Essex Street, New York; Sultana, Paris; Union Pacific, London; Emalin, London; Ermes-Ermes, Vienna; Misako & Rosen and XYZ collective, Tokyo; Felix Gaudlitz, Vienna; Antoine Levi, Paris; EXIT, Hong Kong; greengrassi, London; Wschód, Warsaw; VEDA, Florence

Date: October 16–20, 2019

Photography: all images courtesy of the artists, galleries and Art Viewer

SPECIAL FEATURE: June

Artists: Marcel Broodthaers, D’Ette Nogle, Michael Van den Abeele, Gaia Vincensini, Anne Speier, Loretta Fahrenholz, Hans-Christian Lotz, Nathaniel Mellors, Erkka Nissinen, Colette Lumiere, Sky Hopinka, Michelle Grabner, Tobias Kaspar, Yuki Okumura, Takahashi Hisachika, Marius Bercea, Lea von Wintzingerode

Participating galleries: VI, VII, Oslo; Christian Andersen, Copenhagen; Ellen de Bruijne Projects, Amsterdam; François Ghebaly, Los Angeles; Gaudel de Stampa, Paris; The Green Gallery, Milwaukee; Hannah Hoffman, Los Angeles; Kristina Kite Gallery, Los Angeles; Lulu, Mexico City; Galerie Meyer Kainer, Vienna; Midway Contemporary Art, Minneapolis; Misako & Rosen, Tokyo; Mitchell Algus Gallery, New York; Stigter van Doesburg, Amsterdam

Venues: June, Basel, Switzerland

Date: April 6 – May 11, 2019

Photography: all images copyright and courtesy of the artists, participating galleries and June

Link: June