SPECIAL FEATURE: ARCO Madrid 2020 (Part 1)

Featured Artists: Michael E. Smith, Falke Pisano, Derek Liddington, Chris Curreri, Iris Häussler, Nadia Belerique, Andrea Canepa, Elena Aitzkoa, Musa paradisiaca, Ana Santos, Francisco Tropa, Stefan Rinck, Alberto Peral, Enzo Cucchi, Adrián Balseca, MP & MP Rosado, Albrecht Schnider, Leandro Erlich, Rubén Grilo, Alex Cerveny, Paul Setúbal, Allen Ruppersberg, Lara Fluxà, Patricia Dauder, Miler Lagos, Almudena Lobera, Diego Delas, Katinka Bock, Luis Gordillo, Teresa Solar, Markus Oehlen, Sandra Gamarra, Jan Zöller, Eva Koťátková, Miriam Cahn, Evru Zush, Rafa Macarrón, Bernard Piffaretti, Kendell Geers, Paolo Icaro, June Crespo, Javier Arce, Cecilia Bengolea, Itziar Barrio, B. Wurtz, Jerónimo Elespe, Oliver Laric, Sara Ramo, Nacho Criado, Orestes Hernández, Levi Orta, Ezequiel O.Suárez, David Bestué, Rasmus Nilausen, Giulia Cenci, David Jablonowski, Chiara Camoni

Venue: ARCO, Madrid, Spain

Featured Exhibitors: KOW, Berlin/Madrid; Ellen de Bruijne Projects, Amsterdam; Daniel Faria Gallery, Toronto; Rosa Santos, Valencia; Quadrado Azul, Porto; Galería Alegría, Madrid; MADRAGOA, Lisbon; Alarcon Criado, Sevilla; Mai 36 Galerie, Zurich; Nogueras Blanchard, Madrid; Casa Triângulo, São Paulo; ProjecteSD, Barcelona; Max Estrella, Madrid; F2 Galería, Madrid; Galerie Jocelyn Wolff, Paris; Galeria Joan Prats, Barcelona; Travesía Cuatro, Madrid/Mexico City/Guadalajara; Galería Juana de Aizpuru, Madrid; Meyer Riegger, Berlin; Galeria Senda, Barcelona; Marta Cervera, Madrid; ADN Galería, Barcelona; P420, Bologna; The Goma, Madrid; Esther Schipper, Berlin; Àngels Barcelona, Barcelona; Maisterravalbuena, Madrid; Pedro Cera, Lisbon; FORMATOCOMODO, Madrid; El Apartamento, La Habana; garcía | galería, Madrid; SpazioA, Pistoia

Date: February 27 –March 1, 2020

Photography: images courtesy of the artists, galleries, ARCO Madrid and Art Viewer

SPECIAL FEATURE: Selection of works at Art Rotterdam 2020

Featured Artists: Nadia Naveau, Denitsa Todorova, Elissa Lacoste, Boris de Beijer, Tom Volkaert, Carlotta Bailly-Borg, Michael Pybus, Ben Edmunds, Joseph Sassoon Semah, Thierry Oussou, Roeland Tweelinckx, Jehoshua Rozenman, Guillaume Bijl, FAMED, Marliz Frencken, Waldemar Zimbelmann, Marion Verboom, Alicia Framis, Dennis Rudolph, Natalia Jordanova, Ana Navas, Noor Nuyten, Koen Taselaar, Jacqueline de Jong, Paul Beumer, Wieske Wester, David Roth, Natasja Kensmil, S Mark Gubb, Bel Fullana, Cihad Caner, Raphaël Barontini, Vojtech Kovarik, Jurriaan Molenaar, Alexandria Smith, Evi Kalogiropoulou, Nabeeha Mohamed, Isabel Alonso Vega, Mar Hernandez, Matthew Monahan, Mauricio Limon de Leon, Kevin Bray, Daniel van Straalen, Tenki Hiramatsu, Cathrin Hoffmann, William Ludwig Lutgens, Susanna Inglada, Eva Räder, Gerco de Ruijter, Joanna Schneider, Just Quist, Sarah & Charles, Philip Akkerman

Venue: Art Rotterdam, Rotterdam, The Netherlands

Featured Exhibitors: Base-Alpha, Antwerp; DMW Gallery, Antwerp; Everyday Gallery, Antwerp; Tatjana Pieters, Ghent; Lumen Travo, Amsterdam; Galerie Fontana, Amsterdam; ASPN, Leipzig; Althuis Hofland Fine Arts, Amsterdam; Upstream Gallery, Amsterdam; Dürst Britt & Mayhew, The Hague; andriesse eyck galerie, Amsterdam; Division of Labour, London; Galería Fran Reus, Mallorca; JOEY RAMONE, Rotterdam; Espai Tactel, Valencia; HERO, Amsterdam; Borzo Gallery, Amsterdam; Galleria Anna Marra, Rome; SEAGER, London; Nuweland, Oosterzee-Buren; White Noise Gallery, Rome; Fons Welters, Amsterdam; Ellen de Bruijne Projects, Amsterdam; Stigter Van Doesburg, Amsterdam; Barbara Seiler, Zurich; Marian Cramer Projects, Amsterdam; Gallery Sofie Van de Velde, Antwerp; PLUS-ONE Gallery, Antwerp; Galerie Maurits van de Laar, The Hague; galerie dudokdegroot, Amsterdam; Cokkie Snoei, Rotterdam; Rademakers Gallery, Amsterdam; Structura Gallery, Sofia; Cinnnamon, Rotterdam; TORCH Gallery, Amsterdam

Date: February 6 –9, 2019

Photography: images courtesy of the artists, galleries, Art Rotterdam and Art Viewer

SPECIAL FEATURE: June

Artists: Marcel Broodthaers, D’Ette Nogle, Michael Van den Abeele, Gaia Vincensini, Anne Speier, Loretta Fahrenholz, Hans-Christian Lotz, Nathaniel Mellors, Erkka Nissinen, Colette Lumiere, Sky Hopinka, Michelle Grabner, Tobias Kaspar, Yuki Okumura, Takahashi Hisachika, Marius Bercea, Lea von Wintzingerode

Participating galleries: VI, VII, Oslo; Christian Andersen, Copenhagen; Ellen de Bruijne Projects, Amsterdam; François Ghebaly, Los Angeles; Gaudel de Stampa, Paris; The Green Gallery, Milwaukee; Hannah Hoffman, Los Angeles; Kristina Kite Gallery, Los Angeles; Lulu, Mexico City; Galerie Meyer Kainer, Vienna; Midway Contemporary Art, Minneapolis; Misako & Rosen, Tokyo; Mitchell Algus Gallery, New York; Stigter van Doesburg, Amsterdam

Venues: June, Basel, Switzerland

Date: April 6 – May 11, 2019

Photography: all images copyright and courtesy of the artists, participating galleries and June

Link: June

SPECIAL FEATURE: Selection of works at Art Rotterdam

Featured Artists: Yair Callender, Anne de Vries, Maurice Meewisse, Bruno Zhu, Rachel de Joode, Korakrit Arunanondchai, Martin Belou, Catherine Biocca, Niek Hendrix, Alexander Gorlizki, Erik de Bree, Nora Turato, Ceel Mogami de Haas, Pauline Curnier Jardin, Marianne Vierø, Nikita Alexeev, Maria Arendt, Amalia Pica, Rafael Ortega, Iris van Dongen, David Ben White, Juliette Blightman, David Jablonowski, Sven Kroner, Maria Roosen, Saskia Noor van Imhoff, Théophile Blandet, Tom Volkaert, Thomas Hämén, Sander Breure & Witte van Hulzen, Rien Schelleschoot & Gijs Satermans, Leyla Aydoslu, Serge Attukwei Clottey, Charlotte Schleiffert, Leyla Gediz, Daniel Arsham, Levi van Veluw, Konrad Wyrebek, Christian Hidaka, Farah Atassi, Michèle Matyn, Katleen Vinck, Gregory Forstner, Thorsten Brinkmann, Fang Lijun, Eckart Hahn, Tim Ellis, Pennacchio Argentato, Hidenori Mitsue, Hadassah Emmerich, Anton Cotteleer, Jessica Lajard, Vivien Zhang, Luís Lázaro Matos, Mary-Audrey Ramirez, Paulo Arraiano, Goiffon & Beauté, Ted Larsen, Alex Hamilton, Johan de Wit, Sam Samiee, Fillip Vervaet, Theis Wendt, Lennart Lahuis, Sybren Renema, Lieven Segers, Riley Harmon, Janine van Oene, Anna Sophie de Vries, Romy Muijrers, Thomas van Rijs, Hanae Wilke, Sander van Noort

Venue: Art Rotterdam, Rotterdam, The Netherlands

Featured Exhibitors: Artlead.net, Roger Katwijk, Martin Kudlek, Juliette Jongma, Ellen de Bruijne Projects, Galerie Iragui, Stigter van Doesburg, l’étrangère, Fons Welters, Rod Barton, tegenboschvanvreden, Marion de Cannière, GNYP, AKINCI, Ron Mandos, Michel Rein, Base-Alpha, Galerie Zink, Pablo’s Birthday, FOLD Gallery, Acappella, Francis Boeske Projects, The White House Gallery, Irène Laub Gallery, House of Egorn, MADRAGOA, Martinez, Hawaii Lisbon, Galerie Eva Meyer, Private View, Kristof De Clercq Gallery, (re)D., Cinnnamon, PSM, Dürst Britt & Mayhew,

Date: February 8 –11, 2018

Photography: images courtesy of the artists, galleries, Art Rotterdam and Art Viewer