SPECIAL FEATURE: LISTE 2021 (Part 3)

Featured Artists: Tanja Nis-Hansen, Krzysztof Grzybacz, Marta Niedbał, Kamil I, Maciej Nowacki, Justin Fitzpatrick, Julian-Jakob Kneer, Tenant of Culture, Edward Thomasson, Ode de Kort, Matthias Garcia, Kate Mackeson, !Mediengruppe Bitnik, Indrikis Gelzis, Christopher Aque, Xiao Hanqiu, Zhang Meng, Ekene Stanley Emecheta, Luke Edward Hall, Barry Yusufu, Katlego Tlabela, Saelia Aparicio, Emma Hart, Samara Scott, Cynthia Daignault, Hsu Che-Yu, Thomas Liu Le Lann, Amanda del Valle

Venue: LISTE, Basel, Switzerland

Featured Exhibitors: Sans titre (2016) (Paris), Serce Człowieka (Warsaw), Seventeen (London), Shore (Vienna), Soft Opening (London), Southard Reid (London), SpazioA (Pistoia), Sultana (Paris), Sundy (London), Super Dakota (Brussels), Suprainfinit (Bucharest), Sweetwater (Berlin), Tabula Rasa (Beijing), The Breeder (Athens), The Ryder (Madrid), The Sunday Painter (London), Vanguard (Shanghai), VIN VIN (Vienna), Weiss Falk (Basel)

Date: September 20 – 26, 2021

Photography: all images copyright and courtesy of the artists, galleries and LISTE

SPECIAL FEATURE: LISTE 2021 (Part 2)

Featured Artists: Julie Villard, Simon Brossard, Jenna Bliss, Patricia Ayres, Gabriel Abrantes, Gabriele De Santis, Sydney Shen, Gloria Sebastián Fierro, Elijah Burgher, Mari-Leen Kiipli, Eike Eplik, Ser Serpas, Niklas Taleb, Kiarash Khazaei, İhsan Oturmak, Elza Sile, Clara Esborraz, Nils Alix-Tabeling, Marija Olšauskaitė, Elena Narbutaitė, Néstor Jiménez, Camilia Filipov, Anaïs Touchot

Venue: LISTE, Basel, Switzerland

Featured Exhibitors: Exo Exo (Paris), Felix Gaudlitz (Vienna), Fragment (Moscow), Francisco Fino (Lisbon), Frutta (Rome), Gallery Vacancy (Shanghai), Instituto de Visión (Bogotá), Ivan Gallery (Bucharest), Kogo (Tartu), LC Queisser (Tbilisi), Lucas Hirsch (Dusseldorf), Lungley (London), Öktem Aykut (Istanbul), PhilippZollinger (Zurich), Piedras (Buenos Aires), Piktogram (Warsaw), PM8 / Francisco Salas (Vigo), Proyectos Monclova (Mexico City), Sabot (Cluj-Napoca), Sandwich (Bucharest)

Date: September 20 – 26, 2021

Photography: all images copyright and courtesy of the artists, galleries and LISTE

SPECIAL FEATURE: LISTE 2021 (Part 1)

Featured Artists: Zhai Liang, Matt Siegle, Maya Hottarek, Benni Bosetto, Zadie Xa, Laëtitia Badaut Haussmann, Natsuko Uchino, Alex Ayed, Pol Taburet, Jared Ginsburg, Donna Kukama, Bronwyn Katz, Anna Dot, Wang Haiyang, Ernst Yohji Jaeger, Ana Navas, Ana Navas, Phung-Tien Phan, Paul Beumer, Alejandra Venegas, Hannah Sophie Dunkelberg, Manuel Mendoza Sánchez, Hellen Ascoli, Taro Masushio, Emir Šehanović, Saša Tkačenko

Venue: LISTE, Basel, Switzerland

Featured Exhibitors: A Thousand Plateaus (Chengdu)  & Good Weather (North Little Rock), A.Romy (Zurich), ADA (Rome), Agustina Ferreyra (San Juan), Allen (Paris), Balice Hertling (Paris), blank (Cape Town), Bombon Projects (Barcelona), Capsule Shanghai (Shanghai), Crèvecoeur (Paris), Crisis (Lima), Dastan’s Basement (Teheran), DREI (Cologne), Dürst Britt & Mayhew (The Hague), Efremidis (Berlin), Embajada (San Juan) & Proyectos Ultravioleta (Guatemala City), Empty Gallery (Hong Kong), Eugster || Belgrade (Belgrade)

Date: September 20 – 26, 2021

Photography: all images copyright and courtesy of the artists, galleries and LISTE

SPECIAL FEATURE: LISTE 2019 (Part 2)

Featured Artists: Miao Ying, Buhlebezwe Siwani, Belén Uriel, Regina de Miguel, Maggie Lee, Théo Mercier, Rossella Biscotti, Daniel Otero Torres, Yukihiro Taguchi, Dylan Mira, Liv Schulman, Agata Ingarden, Gabriel Pericàs, Pakui Hardware, Jakub Choma, Victoria Colmegna, Peter Friel, Nik Geene, Marie Karlberg, Kunle F. Martins, Akira Ikezoe, Radamés “Juni” Figueroa, Dominika Olszowy, Janek Simon, Nona Inescu, Jin Ningning, Daniela Pălimariu, Cristian Răduță, Vikenti Komitski, Flaka Haliti, Jonathan Penca, Tobias Spichtig, Raphaela Vogel, E’wao Kagoshima, Sonia Kacem, Isaac Lythgoe, Kayode Ojo, João Loureiro, Julie Béna, Claire van Lubeek, Mathis Altmann, Yoan Mudry, Aviva Silverman 

Venue: LISTE, Basel, Switzerland

Featured Exhibitors: MadeIn, Shanghai; MADRAGOA, Lisbon; MAISTERRAVALBUENA, Madrid; Édouard Montassut, Paris; mor charpentier, Paris; Mujin-to Production, Tokyo; Park View/Paul Soto, Los Angeles; Piedras, Buenos Aires; Piktogram, Warsaw; PM8, Vigo; Polansky Gallery, Prague; Bonny Poon, Paris; Proyectos Ultravioleta, Guatemala City; Raster, Warsaw; Sabot, Cluj-Napoca; Sandwich, Bucharest; SARIEV Contemporary, Plovdiv; Deborah Schamoni, Munich; Gregor Staiger, Zurich; Super Dakota, Brussels; Sweetwater, Berlin; Galeria Sé, São Paulo; Galerie Joseph Tang, Paris; Truth and Consequences, Geneva; Union Pacific, London; Veda, Firenze

Date: June 10 – 16, 2019

Photography: all images copyright and courtesy of the artists, galleries and LISTE