SPECIAL FEATURE: LISTE 2019 (Part 2)

Featured Artists: Miao Ying, Buhlebezwe Siwani, Belén Uriel, Regina de Miguel, Maggie Lee, Théo Mercier, Rossella Biscotti, Daniel Otero Torres, Yukihiro Taguchi, Dylan Mira, Liv Schulman, Agata Ingarden, Gabriel Pericàs, Pakui Hardware, Jakub Choma, Victoria Colmegna, Peter Friel, Nik Geene, Marie Karlberg, Kunle F. Martins, Akira Ikezoe, Radamés “Juni” Figueroa, Dominika Olszowy, Janek Simon, Nona Inescu, Jin Ningning, Daniela Pălimariu, Cristian Răduță, Vikenti Komitski, Flaka Haliti, Jonathan Penca, Tobias Spichtig, Raphaela Vogel, E’wao Kagoshima, Sonia Kacem, Isaac Lythgoe, Kayode Ojo, João Loureiro, Julie Béna, Claire van Lubeek, Mathis Altmann, Yoan Mudry, Aviva Silverman 

Venue: LISTE, Basel, Switzerland

Featured Exhibitors: MadeIn, Shanghai; MADRAGOA, Lisbon; MAISTERRAVALBUENA, Madrid; Édouard Montassut, Paris; mor charpentier, Paris; Mujin-to Production, Tokyo; Park View/Paul Soto, Los Angeles; Piedras, Buenos Aires; Piktogram, Warsaw; PM8, Vigo; Polansky Gallery, Prague; Bonny Poon, Paris; Proyectos Ultravioleta, Guatemala City; Raster, Warsaw; Sabot, Cluj-Napoca; Sandwich, Bucharest; SARIEV Contemporary, Plovdiv; Deborah Schamoni, Munich; Gregor Staiger, Zurich; Super Dakota, Brussels; Sweetwater, Berlin; Galeria Sé, São Paulo; Galerie Joseph Tang, Paris; Truth and Consequences, Geneva; Union Pacific, London; Veda, Firenze

Date: June 10 – 16, 2019

Photography: all images copyright and courtesy of the artists, galleries and LISTE

SPECIAL FEATURE: LISTE 2019 (Part 1)

Featured Artists: Oscar Santillán, Ellen Lesperance, Stefanie Victor, Trevor Yeung, Cui Jie, Guan Xiao, Penny Goring, Igshaan Adams, Sabelo Mlangeni, Orion Martin, Naoki Sutter-Shudo, Dena Yago, Alexandre Lavet, Lennart Lahuis, Sebastian Jefford, Catharine Czudej, Matt Siegle, Nazgol Ansarinia, Dorota Gawęda & Eglė Kulbokaitė, Jannis Marwitz, Klára Hosnedlová, Anca Benera, Arnold Estefan, Gili Tal, Hana Miletić, Keto Logua, Noah Barker, Emanuele Marcuccio, Diego Salvador Rios

Venue: LISTE, Basel, Switzerland

Featured Exhibitors: 80M2 Livia Benavides, Lima; Adams and Ollman, Portland; Galerie Allen, Paris; Antenna Space, Shanghai; Arcadia Missa, London; Sandy Brown, Berlin; blank, Cape Town; Bodega, New York; Dürst Britt & Mayhew, The Hague; Gianni Manhattan, Vienna; Ginerva Gambino, Cologne; Good Weather, North Little Rock; Green Art Gallery, Dubai; Lucas Hirsch, Dusseldorf; hunt kastner, Prague; Ivan Gallery, Bukarest; Jenny’s, Los Angeles; LambdaLambdaLambda, Pristina; LC Queisser, Tiblisi; Lodos, Mexico City

Date: June 10 – 16, 2019

Photography: all images copyright and courtesy of the artists, galleries and LISTE

SPECIAL FEATURE: June

Artists: Marcel Broodthaers, D’Ette Nogle, Michael Van den Abeele, Gaia Vincensini, Anne Speier, Loretta Fahrenholz, Hans-Christian Lotz, Nathaniel Mellors, Erkka Nissinen, Colette Lumiere, Sky Hopinka, Michelle Grabner, Tobias Kaspar, Yuki Okumura, Takahashi Hisachika, Marius Bercea, Lea von Wintzingerode

Participating galleries: VI, VII, Oslo; Christian Andersen, Copenhagen; Ellen de Bruijne Projects, Amsterdam; François Ghebaly, Los Angeles; Gaudel de Stampa, Paris; The Green Gallery, Milwaukee; Hannah Hoffman, Los Angeles; Kristina Kite Gallery, Los Angeles; Lulu, Mexico City; Galerie Meyer Kainer, Vienna; Midway Contemporary Art, Minneapolis; Misako & Rosen, Tokyo; Mitchell Algus Gallery, New York; Stigter van Doesburg, Amsterdam

Venues: June, Basel, Switzerland

Date: April 6 – May 11, 2019

Photography: all images copyright and courtesy of the artists, participating galleries and June

Link: June